Κύπελλο Γερμανίας: Έβρεξε… γκολ από Λειψία και Βέρντερ!

H Λειψία διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ και πήρε το “εισιτήριο” για τους “16” του Κυπέλλου Γερμανίας. Στο… χαλαρό και η πρόκριση της Βέρντερ επί της Χάιντενχαϊμ (4-1).

Με… υγιεινό περίπατο στους “16” του Κυπέλλου Γερμανίας! Εμφατική πρόκριση στην επόμενη φάση του DFB Pokal πήρε η Λειψία, η οποία «σκόρπισε» την Βόλφσμπουργκ με 6-1 στην «Φολκσβάγκεν Αρένα».

Πέντε γκολ στο δεύτερο μέρος πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι σε διάρκεια τριάντα λεπτών, με τον Βέρνερ να σκοράρει 2 φορές.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Βέρντερ Βρέμης για να πετύχει 4 γκολ και να προκριθεί άνετα (4-1) επί της Χαϊντενχάιμ. Στο 19΄ το σκορ ήταν ήδη 3-0 για τους γηπεδούχους, που έριξαν το ρυθμό τους στην επανάληψη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το «γκολ της τιμής» στην εκπνοή του πρώτου μέρους.