Τετάρτη, 17 Απρ.

Κύπελλο Ισπανίας: “Κάζο” και αποκλεισμός για τη Ρεάλ Μαδρίτης σε… ματσάρα! video

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε με 3-4 στην έδρα της από την Ρεάλ Σοσιεδάδ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ισπανίας, με τους “Βάσκους” να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Μέγιστο “κάζο” για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν που έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του πρώην παίκτης της, Όντεγκααρντ στο πρώτο ημίχρονο, για να δεχθεί άλλα δύο μέσα σε δύο λεπτά στις αρχές του δευτέρου μέρους. Ο Ίσαακ σκόραρε στο 54′ και το 56′, με τον Μερίνο να κάνει και το 4-1 στο 69′ αφού μεσολάβησε ένα γκολ του Μαρσέλο για τους γηπεδούχους.

Στο τέλος οι “μερένγκες” πάλεψαν για την μεγάλη ανατροπή και βρήκαν δύο ακόμη τέρματα με τον Ροντρίγκο και τον Νάτσο Φερνάντεθ, αλλά παρά την “πίεση” στα τελευταία λεπτά κόντρα στους 10 παίκτες της Σοσιεδάδ (αποβλήθηκε στο 90′ ο Γκοροαμπέλ), δεν κατάφεραν να αποφύγουν το… μοιραίο.

Το τελικό 3-4 έφερε τους “Βάσκους” στα ημιτελικά του Copa Del Rey και τη Ρεάλ Μαδρίτης… σπίτι της από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.