“Κυρίαρχος” η Μπαρτσελόνα στην Ισπανία! “Σήκωσε” το Σούπερ Καπ – videos

ΦΩΤΟ twitter

Με τη βοήθεια και της τύχης του… Τερ Στέγκεν, στο τέλος, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στην Ισπανίας, επικρατώντας με 2-1 της Σεβίλλη στο Σούπερ Καπ, που διεξήχθη φέτος στο Μαρόκο.

Πρεμιέρα με το… δεξί για την Μπαρτσελόνα στις υποχρεώσεις της σεζόν 2018-19, αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σεβίλλη στον τελικό του Σούπερ Καπ και να κατακτήσει το πρώτο κύπελλο της χρονιάς στην Ισπανία.

Η ομάδα της Σεβίλλης άνοιξε το σκορ μόλις στο 9o λεπτό με τον Σαράμπια, παίρνοντας προβάδισμα στο ματς. Ο Πικέ ισοφάρισε όμως στο 42΄για να στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να “πιέζει” για ένα γκολ και τελικά το βρήκε από τον Ντεμπελέ στο 78′ για την ολική ανατροπή και το προβάδισμα της ομάδας του Βαλβέρδε στο ματς. Ωστόσο, στο 90ο λεπτό, η Σεβίλλη είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αφού κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεν Γεντέρ, αλλά ο Τερ Στέγκεν τον νίκησε από τα 11 βήματα και με την απόκρουσή του αυτή, χάρισε τη νίκη και το τρόπαιο του Σούπερ Καπ στη Μπαρτσελόνα.

Οι συνθέσεις στο Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Βάτσλικ, Σέρζι Γκόμεθ, Κίερ, Εσκουδέρο, Μερκάδο (85′ Μπεν Γιεντέρ), Μπανέγα, Μούδο Βάσκες, Ρόκε Μέσα, Σαράμπια (70′ Αλέις Βιδάλ), Χεσούς Νάβας, Μουριέλ (62′ Αντρέ Σίλβα)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σεμέντο, Μπουσκέτς, Αρτούρ (53′ Κουτίνιο), Ραφίνια (46′ Ράκιτιτς), Ντεμπελέ (86′ Βιδάλ), Μέσι, Λουίς Σουάρες.