14oC Αθήνα

League Cup Αγγλίας: “Αυτοκτόνησε” η Τότεναμ! Εύκολα η Τσέλσι

@WestHamUtd

«Χαρακίρι» έκανε η Τότεναμ, κόντρα στη Γουέστ Χαμ (3-2) στη φάση των «16» του League Cup Αγγλίας. Στο.. ρελαντί ήρθε η πρόκριση της Τσέλσι επί της Έβερτον (2-1).

Στην Αγγλία… όλα γίνονται! Αν και προηγήθηκε με δυο γκολ στο Γουέμπλει, η Τότεναμ κατάφερε να χάσει την πρόκριση για τους «8» του League Cup Αγγλίας από την Γουέστ Χαμ.

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς επέστρεψε απ’ την.. κόλαση του πρώτου ημιχρόνου, έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος και έφτασε στην επική ανατροπή (2-3). Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Γουέστ Χαμ, ο Αντρέ Αγιού, που μέσα σε πέντε λεπτά έφερε το ματς στα ίσα με δυο γκολ (55’, 60’).

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Τσέλσι νίκησε εντός έδρας την Έβερτον με 2-1, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στο 90+4’.

Τα αποτελέσματα της φάσης των “16”

Τρίτη

Σουόνσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (21′, 59′ Λίνγκαρντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 4-1 πέν., 0-0 κ.α.

Άρσεναλ – Νόριτς 2-1 (85′, 96′ Ενκετιά / 34′ Μέρφι)

Λέστερ – Λιντς 3-1 (30′ Ιχεανάτσο, 71′ Σλιμανί, 88′ Μαχρέζ / 26′ Ερνάντεθ)

Μπόρνμουθ – Μίντλεσμπρο 3-1 (49′ Σίμπσον, 75′ πέν. Γουίλσον, 83′ Αφόμπ / 56′ Ταβενιέρ)

Μπρίστολ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-1 (34′ Τέιλορ, 39′ Τζούριτς, 60′ Μπράιαν, 66′ Ο’ Ντόουντα / 21′ Μπ. Σακό)