Με αυτογκόλ η Άρσεναλ – “Αυτοκτονία” για Έβερτον με Μπόρνμουθ – video

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League έκανε η Άρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που επικράτησε εντός έδρας της Γουέστ Χαμ με 3-1- Το αυτογκόλ του Ντιόπ έδιωξε το άγχος από την ομάδα του Έμερι. Η Έβερτον του Μάρκο Σίλβα προηγήθηκε με 2-0 στη ν έδρα της Μπόρνμουθ, αλλά τελικά πήρε μόνο το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Οι χειρότερες προβλέψεις επαληθεύτηκαν και η Άρσεναλ έφτασε στην 3η αγωνιστική της Premier League για να κάνει το πρώτο της “τρίποντο”.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Έμερι επικράτησε δύσκολα με 3-1 μέσα στο “Έμιρεϊτς” και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να προηγηθεί μέσα στην έδρα των “κανονιέρηδων” με το δυνατό σουτ του Αρναούτοβιτς (25′). Η αντίδραση της Άρσεναλ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Μονρεάλ να φέρνει το ματς στα ίσα.

Η ανατροπή για τους “κανονιέρηδες” ήρθε με.. βοήθεια αντίπαλου παίκτη. Η ομάδα του Έμερι χρειάστηκε το αυτογκόλ του Ντιόπ, προκειμένου να προηγηθεί με 2-1, πριν ο Γουέλμπεκ “κλειδώσει” το 3-1 στις καθυστερήσεις.

Η Μπόρνμουθ απέσπασε στην έδρα της ισοπαλία 2-2 από την Έβερτον, μολονότι έχανε 2-0 στο 74΄ κι έτσι “έπιασε” στην κορυφή της βαθμολογίας την -κάτοχο του τίτλου- Μάντσεστερ Σίτι!