Μουντιάλ χωρίς Μέσι δεν γίνεται! Στην τελική φάση η Αργεντινή [vid]

ΦΩΤΟ reuters

Στην τελική φάση του Μουντιάλ 2018 προκρίθηκε η Αργεντινή. Η παρέα του Μέσι επικράτησε εκτός έδρας του Εκουαδόρ με 3-1 και πήρε το εισιτήριο για τα γήπεδα της Ρωσίας.

Η Αργεντινή βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Ρομάριο Ιμπάρα νίκησε τον Ρομέρο κι έκανε το 1-0. Η αντίδραση της ομάδας του Χόρχε Σαμπαόλι ήταν άμεση. Ο Μέσι έκανε το 1-1 στο 12ο λεπτό, ενώ στο 20ο λεπτό έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Εκουαδόρ, γράφοντας με τρομερό σουτ το 1-2. Στο 62′ ο “μάγος” της Αργεντινής “χτύπησε” για τρίτη φορά, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ με ένα πανέμορφο πλασέ.

Στο Μουντιάλ προκρίθηκε και η Ουρουγουάη, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Βολιβίας με 4-2, σε αντίθεση με τη Χιλή, η οποία δεν θα βρεθεί στα γήπεδα της Ρωσίας, μετά την ήττα από τη Βραζιλία με 3-0.

Στην τελική φάση προκρίθηκε ακόμα η Κολομβία, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Περού.  Το Περού τερμάτισε στην πέμπτη θέση και θα δώσει αγώνα μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία για την πρόκρισης της στο Μουντιάλ.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Τρίτη 10/10

Παραγουάη – Βενεζουέλα 0-1 (84′ Γιανχέλ Ερέρα)

Βραζιλία – Χιλή 3-0 (55′ Παουλίνιο, 57′ και 93′ Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Εκουαδόρ – Αργεντινή 1-3 (1′ Ρομάριο Ιμπάρα / 12′ και 20′ Μέσι)

Περού – Κολομβία 1-1 (76′ Γκερέρο / 56′ Χάμες Ροντρίγκες)

Ουρουγουάη – Βολιβία 4-2 (39′ Μαρτίν Κάσερες, 42′ Καβάνι, 60′ και 76′ Λουίς Σουάρες / 24′ αυτ. Γκαστόν Σίλβα, 79′ αυτ. Γκοντίν)