Νέα “Bασίλισσα” στη Μαδρίτη! Η Ατλέτικο “έκλεψε” το… στέμμα της Ρεάλ – videos

ΦΩΤΟ twitter

Πρώτο δείγμα… αρνητικό για τη Ρεάλ Μαδρίτης στη μετά Ζιντάν και Ρονάλντο εποχή, αφού η πρωταθλήτρια Ευρώπης, ηττήθηκε από την κυπελλούχο Ατλέτικο, με 2-4 στην παράταση του ευρωπαϊκού Super Cup.

Επιβεβαιώνοντας την “κυριαρχία” της στα Super Cup της Ευρώπης, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Ρεάλ στο Ταλίν της Εσθονίας και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο της στο θεσμό, αποκαθηλώνοντας τη νέα “Βασίλισσα” του Λοπετέγκι και του… Μπέιλ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε μόλις στο 49ο δευτερόλεπτο του αγώνα, με το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του θεσμού από τον Ντιέγκο Κόστα και παρότι βρέθηκε στη συνέχεια πίσω στο σκορ, από γκολ των Μπενζεμά και Σέρχιο Ράμος, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τον ίδιο παίκτη και πήρε τελικά το ματς με 4-2 στην παράταση.

Η Ατλέτικο αιφνιδίασε τη Ρεάλ, πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, αφού ο Ντιέγκο Κόστα χρειάστηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα για να ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ.

Παρόλα αυτά, οι “λευκοί” της Μαδρίτης αντέδρασαν και αρχικά ισοφάρισαν στο 27′ με κεφαλιά του Μπενζεμά από εξαιρετική σέντρα του Μπέιλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα, στο 63ο λεπτό με πέναλτι, σε χέρι του Χουανφράν, που εκτέλεσε εύστοχα ο Σέρχιο Ράμος.

Στο 79΄όμως, από ένα λάθος της άμυνας της “Βασίλισσας”, ο Χουανφράν… εξιλεώθηκε, δίνοντας στον Κορέα κι αυτός στον Ντιέγκο Κόστα, που από κοντά «νίκησε» για δεύτερη φορά τον Νάβας, ισοφαρίζοντας εκ νέου το ματς, σε 2-2.

Κατόπιν το ματς πήγε στην παράταση και στο 98′ και μετά από νέο λάθος της άμυνας της Ρεάλ, ο Σαούλ με τρομερό σουτ έκανε το 3-2, για να έρθει ο Κόκε στο 102′, να ολοκληρώσει τον θρίαμβο των “ροχιμπλάνκος”, κάνοντας με πλασέ το 4-2 για την ομάδα του.

Η Ατλέτικο κατέκτησε έτσι το Ευρωπαϊκό Super Cup, για τρίτη φορά στην ιστορία της και μάλιστα κόντρα στη “μισητή” συμπολίτισσα, η οποία έδειξε ότι θα χρειαστεί… χρόνο, για να συνηθίσει την απουσία τόσο του Κριστιάνο Ρονάλντο, όσο και του Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο.

Οι συνθέσεις στο Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης

Ρεάλ Μαδρίτης (Χουλέν Λοπετέγκι):  Νάβας, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Καζεμίρο (76′ Θεμπάγιος), Κρόος (102′ Μαγιοράλ), Ίσκο (83′ Λούκας Βάσκεθ), Ασένσιο (57′ Μόντριτς), Μπέιλ, Μπενζεμά.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Ερναντέζ, Γοντίν, Σάβιτς, Ροντρίγο (71΄ Βιτόλο), Κόκε, Λεμάρ (90′ Τόμας), Σαούλ, Γκριεζμάν (57′ Κορέα), Ντιέγκο Κόστα (109΄ Χιμένες).