ΝΒΑ: Τriple double ΛεΜπρον και πάρτι των Καβαλίερς

Νέα ήττα γνώρισαν οι Κινγκς του Κώστα Κουφού. Αυτή τη φορά στο Τορόντο από τους Ράπτορς με 108-93. Ο Ελληνας σέντερ σημείωσε 6 πόντους (3/9 δίποντα), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 1 λάθος, σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης σε 12 λεπτά πέτυχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 τάπα και έκανε 1 λάθος.

Με το τρίτο του συνεχόμενο triple double  (20 πόντοι, 15 ασίστ και 9 ριμπάουντ) ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, οδήγησε τους Καβαλίερς σε νίκη με 106-99, μέσα στην Ουάσινγκτον και απέναντι στους Ουίζαρντς. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε στα 61 triple double στην καριέρα του, με το τέταρτο στα τελευταία πέντε ματς. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ ξεχώρισε  με 27 πόντους, από τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κλίβελαντ, έφτασε στην πρωτεύουσα τις 18 νίκες στα 19 τελευταία της παιχνίδια.

Τα οκτώ (στα 12) εύστοχα τρίποντα του Μάριο Χεζόνια δεν απέτρεψαν την ήττα των Ορλάντο Μάτζικ από τους Πίστονς με 114-100, ενώ οι Πέισερς κέρδισαν με 109-97 τους Νετς.