Δευτέρα, 6 Μαΐ
15oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Ριέκα: Πρώτη ήττα οι Κροάτες

«Φρένο» στην Ριέκα έβαλε η Όσιγιεκ. Μετά από τρεις σερί νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος Κροατίας, η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play off του Champions League, γνώρισε την πρώτη της ήττα (εκτός έδρας) με 0-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής κι έμεινε στην 2η θέση της κατάταξης πίσω από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, που έχει 10 βαθμούς.

«Κλειδί» στο ματς έπαιξε η αποβολή του Βέσοβιτς μέσα σε 4 λεπτά στο πρώτο μέρος (35΄), γεγονός που δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ματίας Κεκ να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μάλες.

Το γκολ που χάρισε στους γηπεδούχους την πρώτη εφετινή τους νίκη μετά από τρεις σερί ισοπαλίες πέτυχε στο 17΄ ο Μπάρισιτς με πέναλτι.
Η ενδεκάδα της Ριέκα: Σλούγκα, Μπράνταριτς (22΄ Μάλες), Έλεζ, Γκαβράνοβιτς (46΄ Μάρτιτς), Γκόργκον, Χέμπερ, Κβρζιτς (77΄ Γέλιτς), Μίσιτς, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Ζούτα