25oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3 ΤΕΛΙΚΟ: Ο Πάρντο “γλύκανε” το… ναυάγιο

twitter.com/sporting_cp

– Εφιαλτική η 18η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στο Champions League
– Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 3-0 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης
– Τρία δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες οι Πορτογάλοι – Μεγάλες επεμβάσεις από Καπίνο
-Ο Πάρντο με δυο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο “μάζεψε” την ήττα

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Καπiνο, Ομάρ, Ρομαό, Ένγκελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα, Φορτούνης, Καρσελά, Μάριν, Τζούρτζεβιτς.

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Τζόναθαν Σίλβα, Ζέλσον Μάρτινς, Μπατάλια, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες, Ντουμπιά

Παρακολουθήσατε LIVE από το NewsIt.gr την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού

ΛΗΞΗ του αγώνα

90+3′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-3. με προβολή του Πάρντο

90+1′ Κίτρινη κάρτα στον Σέζαρ

89′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 1-3, με τον Πάρντο

88′ ΔΟΚΑΡΙ για την Σπόρτινγκ σε κεφαλιά του Ντοστ

88′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σπόρτινγκ. Δυνατό σουτ του Ντοστ έδιωξε ο Καπίνο

87′ Κίτρινη κα΄ρτα στον Φερναντές

84′ Κίτρινη κάρτα για τον Ελαμπντελαουί

78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο στη θέση του Καρσελά.

Στο 5-0 έχει φτάσει η Τσέλσι

72′ Αλλαγή για την Σπόρτινγκ. Ο Σέζαρ αντί του Μάρτινς.

64′ Ανεβάζει ρυθμούς ο Ολυμπιακός

63′ Μπενφίκα – ΤΣΣΚΑ 1-1

62′ Αλλαγή για την Σπόρτινγκ. Ο Ντοστ στη θέση του Ντιμιά

62′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. ο Εμενίκε στη θέση του Τζούρτζεβιτς

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κάθετη μπαλιά του Μάριν, ο Τζούρτζεβιτς πλάσαρε και ο Κοάτες έδιωξε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

60′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Ζιλέ στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να πιάσει την προβολή.

59′ Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί πλέον την μπάλα, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει. Κάποιες προσπάθειες από τον Καρσελά, δεν μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην αντίπαλη άμυνα

Η Σπόρτινγκ κυκλοφορεί την μπάλα αφού πλέον παίζει και με το ρολόι

47′ Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας

Δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζντιέλαρ στη θέση του Φορτούνη

Το 0-3

45′ Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 1-0

ΗΜΙΧΡΟΝΟ με αποδοκιμασίες

43′ Γκολ για την Σπόρτινγκ, 0-3. Κάθετη από τον Κόατες στον Φερνάντες, ο οποίος βγήκε -αμαρκάριστος- στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών και παρά την προσπάθεια του Καπίνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

40′ Σέλτικ – Παρί 0-3

40′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Καρσελά σέντραρε από τα δεξιά η μπάλα κόντραρε και πήρε πορεία προς την εστία.

40′ Νέο δοκάρι για την Σπόρτινγκ! Ο Ντουμπιά έσπασε την μπάλα στον Ζέλσον ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο του Καπίνο.

Το 0-2

Το 0-1

35′ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βασιλεία 1-0

34′ Σέλτικ – παρί 0-2

30′ Τσέλσι – Καραμπάγκ 2-0

27′ Σουτ του Καρσελά μέσα από την μεγάλη περιοχή και θέση αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ

26′ Σουτ του Οτζίτζα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ

23′ Και πάλι ο Καπίνο είπε “όχι” σε τετ-α-τετ

20′ Σέλτικ – Παρί 0-1

20′ Τεράστια ευκαιρία για την Σπόρτινγκ! Τετ α τετ του Ντουμπιά, ο Καπίνο έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του και έσωσε τον Ολυμπιακό από το τρίτο τέρμα

18′ ΔΟΚΑΡΙ για την Σπόρτινγκ! Σουτ του Φερνάντες, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Καπίνο

13′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-2. Έπειτα από κόρνερ του Ολυμπιακού, οι Πορτογάλοι βγήκαν στην “κόντρα” με τους Ντουμπιά και Ζέλσον. Ο δεύτερος πλάσαρε εύστοχα τον Καπίνο

12′ Μπάγερν Μονάχου – Άντερλεχτ 1-0

9′ Προσπαθεί να… συνέλθει ο Ολυμπιακός και να απειλήσει την αντίπαλη εστία

6′ Τσέλσι – Καραμπάγκ 1-0

2′ ΓΚΟΛ για την Σπόρτινγκ, 0-1. Σέντρα του Ακούνια από δεξιά, ο Ντουμπιά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Σπόρτινγκ – Κακή έξοδος από τον Καπίνο