Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Γκολάρα πρόκρισης από Μπεργκ! – video

Με τον Μάρκους Μπεργκ να περνάει στο ματς ως αλλαγή, αλλά να πετυχαίνει με γκολάρα το ματς που έστειλε το ματς στα πέναλτι, η Αλ Αΐν πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Ξεκίνησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, έγινε… ματσάρα, με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ.

Η Αλ Αΐν βρέθηκε να χάνει με 3-0 από την Γουέλιγκτον της Νέας Ζηλανδίας, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε σε 3-2, πριν περάσει στο γήπεδο ο διεθνής Σουηδός επιθετικός, στο 78ο λεπτό του ματς.

Μέσα σε λίγα λεπτά, όμως, ο άλλοτε αρχηγός του Τριφυλλιού, πρόλαβε να πετύχει μία γκολάρα που έφερε στα ίσα το ματς και το έστειλε τελικά, στα πέναλτι. Εκεί ο Μπεργκ αστόχησε στη δική του προσπάθεια, αλλά η ομάδα του πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρίβερ Πλέιτ.