Premier League: Ασταμάτητη η Μάντσεστερ Σίτι! [vid]

Η Μάντσεστερ Σίτι μοιάζει να μην έχει αντίπαλο στην Premier League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε εκτός έδρας και της Χάντερσφιλντ με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας στο +8 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έπειτα από 13 αγωνιστικές.

Η Χάντερσφιλντ προσπάθησε να κάνει την έκπληξη και προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από αυτογκόλ του Νικολάς Οταμέντι. Ωστόσο με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Μάντσεστερ Σίτι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγκουέρο.

Στο 84΄από… καραμπόλα στον Στέρλινγκ μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα Λεσλ η μπάλα κατέληξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα των νεοφώτιστων, με τους “πολίτες” να κάνουν το 1-2 και να πανηγυρίζουν την 11η σερί νίκη τους.

Δείτε τα γκολ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 1-1 (45′ Κουγιατέ / 8′ Ολμπράιτον)

Σάββατο

Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 2-1 (56′ Λόφτους Τσικ, 90+2′ Σακό / 53′ Σατσίρι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-0 (66′ αυτ. Ντανκ)

Νιούκαστλ – Γουότφορντ 0-3 (19′ Χιουζ, 45+1′ αυτ. Γέντλιν, 65′ Γκρέι)

Σουόνσι – Μπόρνμουθ 0-0

Τότεναμ – Γουέστ Μπρομ 1-1 (74′ Κέιν / 4′ Ροντόν)

Λίβερπουλ – Τσέλσι 1-1 (65′ Σαλάχ / 85′ Γουίλιαν)

Κυριακή

Σαουθάμπτον – Έβερτον 4-1 (18′ Τάντιτς, 52′, 58′ Όστιν, 87′ Ντέιβις / 45′ Σίγκουρντσον)

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (90+2′ πέν. Σάντσες)

Χάντερσφιλντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45+1′ αυτ. Οταμέντι / 47′ πέν. Αγκουέρο, 84′ Στέρλινγκ)