Premier League: Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η Άρσεναλ! Στο… ύψος της η Σίτι (video)

Η Άρσεναλ πήρε “παλικαρίσιο” βαθμός στο “Στάμφορντ Μπριτζ” κόντρα στην Τσέλσι (2-2), για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγγλίας, παρ’ ότι αγωνίστηκε για πάνω από μία ώρα με 10 παίκτες, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι “απέδρασε” από την έδρα της Σέφιλντ χάρις σε ένα γκολ του Αγουέρο. “Τρελές” ανατροπές σε “Γκούντισον Παρκ” και “Βίλα Παρκ”.

Χορταστικό ήταν το λονδρέζικο ντέρμπι μεταξύ Τσέλσι και Άρσεναλ, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγγλίας. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, καθώς οι “κανονιέρηδες” αν και έμειναν με 10 παίκτες από το 26ο λεπτό, λόγω αποβολής του Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Ζορζίνιο (28′) βρήκαν το σθένος να ισοφαρίσουν με απίστευτο γκολ του Μαρτινέλι (63′) που πραγματοποίησε κούρσα 70 (!) μέτρων πριν πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Η Τσέλσι από εκείνο το σημείο και έπειτα “σφυροκόπησε” την Άρσεναλ και ευτύχησε να προηγηθεί στο 84′ με γκολ του Αθπλικουέτα, αλλά ο Μπελερίν βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει εκ νέου για τους φιλοξενούμενους στο 87ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στις νίκες επέστρεψε, η Μάντσεστερ Σίτι που “ζορίστηκε” αλλά επικράτησε με 0-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας. Ο Αγουέρο πέτυχε το γκολ της νίκης στο 73ο λεπτό και γλίτωσε τους “πολίτες” από τα χειρότερα, ενώ νωρίτερα, στο 36′, ο Γκάμπριελ Ζεσούς είχε νικηθεί από τον Χέντερσον σε εκτέλεση πέναλτι.

Φινάλε-θρίλερ έκρυβε σε δύο γήπεδα το “πρώτο πιάτο” της 24ης αγωνιστικής. Στο “Γκούντισον Παρκ” η Έβερτον κρατούσε “αγκαλιά” το “τρίποντο” με την Νιούκαστλ (2-0), αλλά η έμπνευση του Στιβ Μπρους να ρίξει στον αγώνα τον Φλοριάν Λεζέν στο 70΄ αποδείχθηκε μαγική. Ο Γάλλος αμυντικός με δύο γκολ στο τέταρτο κι έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε μία ανέλπιστη ισοπαλία στους “ανθρακωρύχους” και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αντσελότι να πανηγυρίσει.

Στο “Βίλα Παρκ” του Μπέρμιγχαμ, η Γουότφορντ προηγήθηκε, η Άστον Βίλα ισοφάρισε στην επανάληψη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κονσα έκανε την ολική ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.