Πέμπτη, 18 Απρ.

Το “σήκωσε” η Μάντσεστερ Σίτι! Ο Αγουέρο “σκότωσε” την Τσέλσι – videos

ΦΩΤΟ twitter

Από εκεί που τελείωσε την περασμένη σεζόν, συνέχισε και φέτος η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, αφού με τον Αγουέρο να “χτυπάει” δύο φορές την άμυνα της Τσέλσι, κατέκτησε πανηγυρικά τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, με τη νίκη 2-0 στο Community Shield.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι στο Community Shield και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, δείχνοντας έτοιμη να συνεχίσει την περσινή “ξέφρενη” πορεία της στην Αγγλία.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα, ήταν ο Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος με δύο τρομερά τελειώματα στο παιχνίδι, ουσιαστικά χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ ο ίδιο έφθασε τα 200 γκολ, σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα των “Πολιτών”.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα από προσπάθεια του Φόντεν και λάθος του Ρίντιγκερ, ο Αγουέρο βρέθηκε σε “θέση βολής” και νίκησε τον Καμπαγέρο για το 1-0 στο ματς.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν επεφύλαξε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αφού οι ομάδες έδειξαν ακόμη “βαριές” από την προετοιμασία και έτσι πέραν κάποιων προσπαθειών του Οντόι, το σκορ παρέμεινε εύκολα στο 1-0. Το δεύτερο 45λεπτο όμως, ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τον Αγουέρο αρχικά να “απειλεί” στο 50′ και στη συνέχεια να σκοράρει και πάλι στο 58ο λεπτό του αγώνα, για το 2-0.

Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει και ο Σάρι δοκίμασε ουσιαστικά όλους τους επιθετικούς του, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να δεχθεί και επιπλέον τέρματα από τη Σίτι, αν ο τερματοφύλακάς της δεν έλεγε “όχι” σε 2-3 καλές επιθετικές στιγμές των περσινών πρωταθλητών.

Έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε ένα ακόμη Community Shield, το πέμπτο της ιστορίας της.

Οι συνθέσεις στο Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Γουόκερ, Στόουνς (90+5′ Γκομές), Λαπόρτ (86′ Οταμέντι), Μεντί, Φερναντίνιο, Φόντεν (76′ Ντίαθ), Μαχρέζ (68′ Ζεζούς), Μπ. Σίλβα, Αγουέρο (80′ Κομπανί), Σανέ (46′ Γκιουντογκάν).

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Λουίζ, Αλόνσο, Μπάρκλεϊ, Ζορζίνιο, Φάμπρεγας (60′ Ντρίνκγουοτερ), Πέδρο (79′ Μόουζες), Μοράτα (69′ Έιμπραχαμ), Χάντσον Οντόι (60′ Γουίλιαν).