“Σάρωσε” στο ντέρμπι η Μπαρτσελόνα! Έχασε τον Μέσι με σοβαρό τραυματισμό – videos

Η Μπαρτσελόνα ήταν επιβλητική στο ντέρμπι κορυφής στην Ισπανία κόντρα στη Σεβίλλη και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-2, χάρη σε γκολ των Κουτίνιο, Μέσι, Σουάρεζ και Ράκιτιτς, αλλά η χαρά της έμεινε… μισή, εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του Αργεντινού σούπερ σταρ στο χέρι.

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, η Μπαρτσελόνα “διέλυσε”… μόνο 4-2 τη Σεβίλλη και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβιζόν, όμως ο τραυματισμός του Μέσι “πάγωσε” τα χαμόγελα όλων στο Καμπ Νου.

Ο αρχηγός των “μπλαουγκράνα” έπεσε άσχημα στο έδαφος κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και χτύπησε στο χέρι του, με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή από τον Βαλβέρδε στο ματς.

Οι πρώτες εκτιμήσεις πάντως, κάνουν λόγο για κάκωση, με τον Αργεντινό να γλιτώνει τα πολύ χειρότερα, αλλά να μένει εκτός για περίπου 3 εβδομάδες, χάνοντας και το κλάσικο με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και “άνοιξε” το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα, με τον Φελίπε Κουτίνιο να βάζει “φωτιά” στις κερκίδες του Καμπ Νου, με τρομερό πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Βαλβέρδε συνέχισε να “επιτίθεται” μάλιστα κατά κύματα και βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Μέσι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, με την κλασική του κίνηση από δεξιά και το… γνωστό εξαιρετικό τελείωμα στην απέναντι γωνία.

Στη συνέχεια, ο τραυματισμός του Αργεντίνου επηρέασε τους συμπαίκτες του, με τον Τερ Στέγκεν να αναγκάζεται σε αρκετές περιπτώσεις να “κρατήσει” το μηδέν στην άμυνα, με σωτήριες επεμβάσεις μέχρι και τις αρχές του πρώτου ημιχρόνου.

Ακολούθησε νέο επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων, με τον Σουάρες να κάνει μαγική προσπάθεια στο 63′ και να κερδίζει το πέναλτι, με το οποίο ο ίδιος έκανε το 3-0 για να βάλει τέλος στο ματς.

Τουλάχιστον όσον αφορά το νικητή του αγώνα, αφού από το 80′ και μετά, μπήκαν άλλα τρία γκολ στο παιχνίδι. Αρχικά ο Σαράμπια μείωσε σε 3-1, με σουτ που κόντραρε και σε παίκτη της Μπαρτσελόνα, για να κάνει ο Ράκιτιτς το 4-1 στο 88′ με εντυπωσιακό βολέ από το ύψος της περιοχής.

Αυτό δεν ήταν όμως και το τελικό σκορ, αφού ο Μιουριέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε και δεύτερο τέρμα για τη Σεβίλλη και μείωσε το σκορ στο 4-2, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Βαλβέρδε επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, αφήνοντας του Σεβιγιάνους στην τρίτη θέση, πίσω και από την Αλαβές, που συνεχίζει την απίθανη πορεία της στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση.