Σαρωτική η Μπαρτσελόνα – Γκολ… ζωγραφιά από Σουάρες! video

Η Μπαρτσελόνα προσπαθεί να βρει τα.. πατήματα της στη La Liga, βρήκε μπροστά της τη Βαλένθια και την “ποδοπάτησε” μέσα στο “Καμπ Νου” (5-2). Τρομερό γκολ από τον Λουίς Σουάρες.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην είχε ξεκινήσει ιδανικά στο πρωτάθλημα Ισπανίας, αλλά το βράδυ του Σαββάτου (14.09.2019) “ξέσπασε” απέναντι στην Βαλένθια. Για την 4η αγωνιστική της La Liga, η ομάδα του Βαλβέρδε επικράτησε με 5-2 και έδειξε… ορεξάτη ενόψει της πρεμιέρας της στους ομίλους του Chasmpions League, στην έδρα της Ντόρτμουντ.

Η βραδιά ξεκίνησε ιδανικά για την Μπαρτσελόνα! Μόλις στο 3′ ο 16χρονος Φατί άνοιξε το σκορ, ενώ λίγο αργότερα (7′) ο Ντε Γιονγκ πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο Καμπ Νου.

Ο Γκαμέιρο στο 29′ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, αλλά η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους “μπλαουγκράνα”. Ο Πικέ εκμεταλλεύτηκε στο 52′ την κακή επέμβαση του Σίλεσεν, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Ισπανός αμυντικός έκανε από κοντά το 3-1.

Ακολούθησε μια… ποδοσφαιρική ζωγραφιά από τον Λουίς Σουάρες. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποφάσισε να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Ουρουγουανό. Ο έμπειρος επιθετικός πέρασε στο ματς στο 60′ και δευτερόλεπτα αργότερα πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ.

Η άμυνα της Βαλένθια του άφησε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και εκείνος εν στάση με εκπληκτικό πλασέ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 4-1. Ο Σουάρες ήταν αυτός που στο 82′ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, για να έρθει ο Μάξι Γκόμεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώσει το τελικό 5-2.