Serie A: Όνειρα τίτλου η… πεντάστερη Λάτσιο! “Γκέλες” για Μίλαν και Αταλάντα

Η Λάτσιο πλασαρίστηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Ιταλίας, αφού συνέτριψε με 5-1 τη ΣΠΑΛ στο Ολίμπικο και πλέον βρίσκεται στο -5 από την κορυφή έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο. Πέταξαν βαθμούς εντός έδρας Μίλαν και Αταλάντα, με Βερόνα και Τζένοα αντίστοιχα.

Σε “πάρτι” μετέτρεψε η Λάτσιο την αναμέτρηση με την ΣΠΑΛ στο “Ολίμπικο”, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1, που την ανέβασε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος Ιταλίας, πέντε βαθμούς πίσω από τη Γιουβέντους –νωρίτερα επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα– και έναν μπροστά από την τρίτη Ίντερ, ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 4-0 στο ημίχρονο (Ιμόμπιλε 3’, 29’ , Καϊσέδο 16’, 38’).  Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο κατέβασε ταχύτητα, αλλά παρ’ όλα αυτά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 με τον ΑΝτεκάνιε στο 58′, πριν ο Μισιρόλι στο 65′ πετύχει το… γκολ της τιμής για την ΣΠΑΛ και διαμορφώσει το τελικό 5-1.

Η Αταλάντα έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την Ρόμα καθώς έμεινε στο 2-2, εντός έδρας, με την Τζένοα. Οι “μπεργκαμάσκι” προηγήθηκαν νωρίς με τον Τολόι (12′), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση με τον Κρισίνο (19′ πεν.) και τον Σανάμπρια (33′). Ο Ίλιτσιτς έφερε το ματς στα ίσα στο 35′ αλλά παρά την πίεση των γηπεδούχων και το γεγονός πως η Τζένοα έμεινε με δέκα παίκτες στο 82’, λόγω αποβολής του Μπεχράμι με δεύτερη κίτρινη, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε και η Μίλαν καθώς έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Βερόνα, στο “Σαν Σίρο”. Οι “ροσονέρι” έφτασαν έτσι τους 32 βαθμούς και ισοβαθμούν με Κάλιαρι και Πάρμα στην 6η θέση, ενώ μπορούσαν να έχουν προσπεράσει πλησιάζοντας Ρόμα και Ταλάντα στη μάχη του Champiosn League. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13’, με τον Φαραονι, είδαν τον Τσαλχάνογλου να ισοφαρίζει πριν το ημίωρο, ενώ δεν πτοήθηκαν ούτε από την αποβολή του Άμραμπατ στο 68ο λεπτό και απέσπασαν τον βαθμό.