Πέμπτη, 2 Μαΐ

“Σφαλιάρα” για Μπάγερν στο Μόναχο! Πέρασε πρώτη η Λειψία – videos

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 2-1 μέσα στο Μόναχο τη Μπάγερν, η Γκλάντμπαχ αγωνίζεται την Κυριακή, κι έτσι η Λειψία απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής μετά το “διπλό” επί της Πάτερμπορν (3-2). Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για Ντόρτμουντ.

Κάθε αγωνιστική με… αλλαγές στις πρώτες θέσεις στην Bundesliga! Την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Μπάγερν, αυτή τη φορά από τη Λεβερκούζεν με 2-1 μέσα στο Μόναχο, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λέον Μπέιλι, με τα δύο γκολ που πέτυχε (10΄, 35΄), ενώ ο Μίλερ ισοφάρισε προσωρινά (34΄) για τους Βαυαρούς. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τα στο 81΄, ενώ ο Ρέτσος έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε.

Άξιο αναφοράς ότι ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο ματς στην Bundesliga, ενώ οι Βαυαροί υπέστησαν την δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ήττα αυτή αφήνει τη Μπάγερν τέταρτη στη βαθμολογία, με 24 πόντους και ανεβάζει παράλληλα τη Λεβερκούζεν στην έβδομη θέση, με 22 βαθμούς. Παράλληλα, έδωσε την ευκαιρία στη Λειψία να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έστω και για λίγε ώρες, μιας και η Γκλάντμπαχ (25 β.) υποδέχεται την Κυριακή (01.12.2019) την Φράιμπουργκ.

Η Λειψία πέρασε από την έδρα της ουραγού Πάντερμπορν με 3-2, για την 13η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, κι έφτασε τους 27 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 26 λεπτά του αγώνα (3′, 4′ και 26′ ), αλλά αγχώθηκαν στην επανάληψη, δεχόμενοι δύο τέρματα (62′, 73′)

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Ντόρτμουντ στην έδρα της Χέρτα Βερολίνου (2-1), στο ντεμπούτο του Γιούργκεν Κλίνσμαμ στον πάγκο των “πρωτευουσιάνων”, ενώ η Χόφενχαϊμ έμεινε στο 1-1 με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.