Στο… χαλαρό η Ιταλία! Ζορίστηκαν Βοσνία και Ισπανία – video

Με το… δεξί μπήκαν στα προκριματικά του Euro 2020 Ιταλία και Βοσνία, που βρίσκονται στο ίδιο όμιλο με την Εθνική Ελλάδας. Δύσκολη πρεμιέρα για την Ισπανία.

Σε βραδιά των… φαβορί, εξελίχθηκε η δεύτερη των προκριματικών του Euro 2020, με την Εθνική Ελλάδας να κάνει ένα ελπιδοφόρο ξεκίνημα, επικρατώντας εύκολα εκτός έδρας του Λιχτενστάιν με 2-0.

Την ίδια ώρα, οι άλλες δύο “δυνατές” ομάδες του ομίλου της έφτασαν στη νίκη. Η ανανεωμένη Ιταλία ξεπέρασε με ευκολία το… εμπόδιο της Φινλανδίας (2-0). Την ίδια στιγμή, η Αρμενία αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι για τη Βοσνία -επόμενη αντίπαλος της Γαλανόλευκης- που όμως νίκησε μέσα στο “σπίτι της με 2-1.

Δύσκολο έργο είχε και η Ισπανία, στο πρώτο της ματς για τον 6ο όμιλο. Οι “φούριας ρόχας” νίκησαν με 2-1 την Νορβηγία, με τους Σκανδηναυούς να φέρνουν το ματς στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι του Κινγκ (65′) και τον Ράμος να διαμορφώνει το τελικό σκορ έξι λεπτά αργότερα, με δική του εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Σε ματς που έγιναν νωρίτερα, η Ελβετία πέρασε από την Τιφλίδα με 2-0 επί της Γεωργίας, ενώ νικηφόρα πρεμιέρα στα προκριματικά του Εuro 2020 είχαν Σουηδία και Ιρλανδία.

Οι Σκανδιναβοί χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να πάρουν το «τρίποντο» στην αναμέτρηση του 6ου ομίλου με την Ρουμανία (2-1) στην «Friends Arena» της Στοκχόλμης, ενώ οι Ιρλανδοί μπήκαν… με το δεξί στο 4ο γκρουπ με το εκτός έδρας 1-0 επί του Γιβραλτάρ.

Στο πιο αμφίρροπο ματς -του 6ου ομίλου- η Μάλτα επικράτησε με 2-1 των Νήσων Φαρόε, αν και από το 66ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αγκιους. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 63΄ με τον Όλσεν.