Συγκλονιστική Ζενίτ – Πρόκριση… έπος στην παράταση με 8-1! video

@zenit_spb

Έχασε στον πρώτο αγώνα από την Ντιναμό Μισκ με 4-0. Η Ζενίτ όμως κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League επικρατώντας με 8-1, στέλνοντας μάλιστα το ματς στην παράταση.

Η Ζενίτ κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα στην έδρα της το σκορ του πρώτου ματς (4-0) με τη Ντιναμό Μινσκ ( 22’, 66’, 75’, 78’), ολοκληρώνοντας μάλιστα το 90λεπτο με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Παρέδες στο 72’.

Στον εξτρά χρόνο είδαμε συγκλονιστικά πράγματα. Στο 99’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-1 με τον (πρώην παίκτη της ΑΕΚ) Γιαχάγια, σκορ που θα τους έδινε την πρόκριση.

Η Ζενίτ όμως έφτασε στην επική πρόκριση, φτιάχνοντας το «τρελό» 8-1 με γκολ στο 109’, 115’, 121’ και 123’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες στο 121′ (φάση που έγινε και πέναλτι) με την αποβολή του Σβετσόφ. Ο διεθνής επιθετικός Τζιούμπα πέτυχε τρία γκολ για τους νικητές. Στα πλέι οφ, η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει τη Μόλτε.