Τα πάνω… κάτω έφερε η Γουλβς κόντρα στη Σίτι και κάνει όνειρα για… Champions League! video

Η Γουλβς πέτυχε “μυθική” ανατροπή κόντρα στη Σίτι, της οποίας επικράτησε με 3-2 παρ’ ότι έχανε με 0-2 και πλέον οι “λύκοι” βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League, ενώ η Σίτι παρέμεινε στην 3η θέση 14 βαθμούς μακριά από τη Λίβερπουλ.

Σε ένα καταπληκτικό -και επεισοδιακό- ματς, με απίστευτη διακύμανση στο σκορ η Γουλβς έκανε απίστευτη ανατροπή επί της Μάντσεστερ Σίτι, αφού βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 για την 19η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, στερώντας έτσι από τον Πεπ Γκουαρντιόλα την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος προπονητής στην Premier League ου φτάνει τόσο γρήγορα τις 100 νίκες.

Οι “πολίτες” έμειναν με δέκα παίκτες στο 12′, εξαιτίας αποβολής του τερματοφύλακά τους, Έντερσον, αλλά κατάφερνα να προηγηθούν με 2-0 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Στέρλινγκ (25′ και 50′), το πρώτο με πέναλτι που απέκρουσε δύο φορές ο Πατρίτσιο (!) αφού δόθηκε επανάληψη την πρώτη φορά και την δεύτερη ο επιθετικός της Σίτι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Γουλβς κατάφερε να μειώσει στο 55΄ με τον Τραορέ και να φτάσει στην ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με Χιμένες (82΄) και Ντόχερτι (89΄) παίρνοντας μία νίκη που την ανέβασε στην 5η θέση της βαθμολογίας, μόλις δύο βαθμούς μακριά από την 4η Τσέλσι, ενώ η Σίτι παρέμεινε 3η στο -1 από την Λέστερ.