Τότεναμ για Τσάμπιονς Λιγκ! Πέρασε “αέρας” με 1-3 από την Τσέλσι

Τότεναμ
ΦΩΤΟ eurokinisi

Η Τότεναμ νίκησε με 1-3 μέσα στο Στάνφορντ Μπριτζ την Τσέλσι, για την 32η αγωνιστική της Premier League και την κράτησε 8 βαθμούς μακριά της, στη “μάχη” για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ούτε η παράδοση 28 χρόνων δεν ήταν ικανή να σταματήσει την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου, αφού παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε με 1-3 στην έδρα της Τσέλσι και “εδραιώθηκε” στην πρώτη τετράδα της Premier League, που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με κεφαλιά του Μοράτα στο 30ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μια “βολίδα” του Έρικσεν στην “εκπνοή”, έφερε το παιχνίδι “στα ίσια” στο 45′.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Σπερς” αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί στην κόντρα επίθεση και εκμεταλλευόμενοι πλήρως τα κενά στην άμυνα της ομάδας της Κόντε, δεν έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μία σημαντική νίκη. “Έσπασαν” έτσι και την παράδοση 28 χρόνων που τους ήθελε να μη φεύγουν με το διπλό από την έδρα των “μπλε”.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντέλε Άλι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο (στο 63′ και το 66′), για το τελικό 1-3. Πρόκειται για αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα του Ποκετίνο, ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης 4άδας στην Premier League και άρα του “εισιτηρίου” που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης χρονιάς.

Οι συνθέσεις στο Τσέλσι – Τότεναμ

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Μόζες (81′ Ζιρού), Αλόνσο (83′ Εμερσον), Καντέ, Φάμπρεγας, Γουίλιαν, Αζάρ, Μοράτα (88′ Χάντσον-Οντόι).

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ (81′ Γουανιάμα), Ντεμπελέ, Ντέλε Αλι, Ερικσεν, Λαμέλα (88′ Σισοκό), Σον (74′ Σον).

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής της Premier League

Σάββατο

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2 (13′ πεν. Μιλιβόγεβιτς / 49′ Μανέ, 84′ Σαλάχ)

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 3-0 (13′ Ζοάο Μάριο, 17′ και 45’+5 Αρναούτοβιτς)

Μπράιτον – Λέστερ 0-2 (83′ Ιμπόρα, 90’+6 Βάρντι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σουόνσι 2-0 (5′ Λουκακού, 20′ Αλέξις Σάντσες)

Νιούκαστλ – Χάντερσφιλντ 1-0 (80′ Αγιόθε Πέρεθ)

Γουότφορντ – Μπόρνμουθ 2-2 (13′ Κίκο Φεμενία, 49′ Ρομπέρτο Περέιρα / 43′ πέν. Τζόσουα Κινγκ, 90’+2 Ντεφόου)

Γουέστ Μπρομ – Μπέρνλι 1-2 (83′ Ροντόν / 22′ Μπαρνς, 73′ Γουντ)

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (63′ Μπολασί / 4′ Σανέ, 12′ Γκαμπριέλ Ζεζούς, 37′ Στέρλινγκ)