Παρασκευή, 29 Μαρ.

Πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ αποβλήθηκε κι η ομάδα του έχασε τον τίτλο (video)

Αποθέωση για Φερέιρα στην Παλμέιρας

Εφιαλτικά εξελίχθηκε ο τελικός του Σούπερ Καπ Βραζιλίας για τον Αμπέλ Φερέιρα. Ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να οδηγήσει την Παλμέιρας στην κατάκτηση του τίτλου, ενώ αποβλήθηκε στο 38ο λεπτό.

Η ομάδα του Φερέιρα άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό του τελικού με τη Φλαμένγκο με τον Βέιγκα. Η αντίπαλη ομάδα απάντησε με τον Γκάμπριελ Μπαρμπόσα στο 22ο λεπτό, ενώ στο 38′ ο Αμπέλ Φερέιρα αποβλήθηκε από τον πάγκο για διαμαρτυρία, βλέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης από τις κερκίδες.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Φλαμένγκο έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1, ε την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 74ο λεπτό και πάλι με τον Βέιγκα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, με τους παίκτες της Φλαμένγκο να είναι πιο εύστοχοι φτάνοντας στην κατάκτηση του τροπαίου.