Δευτέρα, 29 Απρ.

Προκριματικά Euro 2024: Με Σπόραρ πρωταγωνιστή νίκη για την Σλοβενία

H Σλοβενία επικράτησε 3-0 την Φινλανδία με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού Άντραζ Σπόραρ να είναι ο «μεγάλος» πρωταγωνιστής για την ομάδα του, έχοντας μια ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024.

Ο Άντραζ Σπόραρ συνέβαλε τα μέγιστα για την Σλοβενία στο παιχνίδι απέναντι στην Φινλανδία, με τον σέντερ φορ του Παναθηναϊκού να μοιράζει ασίστ και να κερδίζει ένα πέναλτι, στη νίκη της ομάδας του με 3-0, με την οποία οι Σλοβένοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση τους στα τελικά του Euro 2024.

Βασικός με την Σλοβενία αγωνίστηκε και ο Άνταμ Τσέριν, ενώ από τον πάγκο ήρθε στο 80ο λεπτό ο τρίτος διεθνής του Παναθηναϊκού Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Το ντέρμπι ουραγών του 7ου ομίλου στη Σόφια ανέδειξε νικήτρια την Λιθουανία με 2-0 επί της Βουλγαρίας, στο αρχικό σχήμα της οποίας βρέθηκε ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ.

Η αποβολή του επιθετικού των γηπεδούχων, Αντριαν Κράεφ, στο 42ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στους Λιθουανούς να πετύχουν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ.