Σάββατο, 4 Μαΐ

Προκριματικά Μουντιάλ 2022, Κύπρος – Μάλτα 2-2: Η νίκη χάθηκε στο 90+8′

Η Κύπρος βρέθηκε μια… ανάσα από τη δεύτερη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, αλλά η Μάλτα έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από την Αρένα της Λάρνακας, με γκολ στο φινάλε του αγώνα.

Η πρώτη νίκη της Κύπρου στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2022, ήταν το 1-0 επί της Σλοβενίας στις 30 Μαρτίου 2021. η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έφτασε πολύ κοντ΄;α στο να πανηγυρίσει στην «Αρένα» της Λάρνακας, ωστόσο, η Μάλτα και ο Ζαχ Μουσκάτ δεν της το επέτρεψαν.

Ο 28χρονος αμυντικός των φιλοξενούμενων ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, για το τελικό 2-2, αποτέλεσμα που διατήρησε τους Κύπριους στην τελευταία θέση του γκρουπ με 5 βαθμούς, όσους έχει και η Μάλτα.

Έχοντας χάσει κάθε μαθηματική ελπίδα πρόκρισης από την περασμένη αγωνιστική, η Κύπρος προηγήθηκε με τον Παπουλή στο 7΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τον Μουσκάτ στο 53΄.

Στο 80′ ο Πιέρος Σωτηρίου πήρε την ασίστ του Πίττα (είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο) κι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μουσκάτ όμως τιμώρησε τους γηπεδούχους στο 90΄+8, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.