Προκριματικά Μουντιάλ: Ξεκίνησαν με «διπλά» Δανία και Ελβετία (video)

Νικηφόρο ξεκίνημα για Δανία και Ελβετία, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 κόντρα σε Ισραήλ και Βουλγαρία, αντίστοιχα.

Σε ματς για τον 6ο προκριματικό όμιλο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, η Δανία πέρασε με 2-0 από την έδρα του Ισραήλ και μπήκε με το… δεξί σε αυτή τη διαδικασία.

Οι φιλοξενούμενοι «βρήκαν» από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Μόλις στο 13’ ο Μπρεϊθγουάιτ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Βιντ στο 67’ νίκησε τον Μαρσιάνο για το τελικό 2-0.

Η Ελβετία επικράτησε 3-1 της Βουλγαρίας εκτός έδρας, σε ματς για τον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο δρόμο προς… το Κατάρ.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» νωρίς το ματς, αφού στα 13 πρώτα λεπτά πέτυχαν όλα τους τα γκολ, με τον Σακίρι να δημιουργεί τα δυο. Στο 7’ ο Εμπολό άνοιξε το σκορ, στο 10’ ο Σεφέροβιτς διπλασίασε τα τέρματα, για να έρθει ο Ζούμπερ στο 13’ να γράψει το 3-0. Οι Βούλγαροι διαμόρφωσαν στο 46΄ στο τελικό 3-1 με τον Ντεσπόντοφ.