Προκριματικά Μουντιάλ: Οι Τούρκοι «διέλυσαν» την Ολλανδία (video)

Η Τουρκία ξεκίνησε εντυπωσιακά τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, αφού στην πρεμιέρα της “διέλυσε” με 4-2 το φαβορί του 7ου ομίλου, την Ολλανδία, χάρη σε χατ-τρικ του Μπουράκ Γιλμάζ.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Τουρκία έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο και προηγήθηκε με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του επιθετικού της πρωτοπόρου του γαλλικού πρωταθλήματος, Λιλ, κι ένα ακόμη του Τσαλχάνογλου της Μίλαν.

Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και με δύο γκολ σε δύο λεπτά από Κλάασεν και Ντε Γιονγκ, έκανε για λίγο… θρίλερ το ματς, πριν το “καθαρίσει” ο Γιλμάζ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα από φοβερή εκτέλεση φάουλ. Ο Ντεπάι έχασε και πέναλτι στη συνέχεια, με την Τουρκία να κάνει σημαντικό πρώτο “βήμα” για την πρόκρισή της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.