15oC Αθήνα

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, Σουηδία – Ισπανία 2-1: Ανατροπή και πρωτιά για τους Σουηδούς στον όμιλο της Ελλάδας

Η Σουηδία πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Ισπανίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου, στον οποίο βρίσκεται και η Ελλάδα.

Οι Σκανδιναβοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, από γκολ του “καυτού” φέτος Σολέρ της Βαλένθια, αλλά “απάντησα” δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, με τον Ισάκ να ισοφαρίζει με φοβερό σουτ από μακριά.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα ανέτρεψαν πλήρως το σκορ με γκολ του Κλάεσον στο 57′ για να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη, που τους επέτρεψε να προσπεράσουν τους Ισπανούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν δε η δεύτερη απώλεια βαθμών για τους “φούριας ρόχας”, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα επί της Ελλάδας.

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Διπλό για το Κόσοβο πριν την Ελλάδα