Πέμπτη, 9 Μαΐ

Προκριματικά του Euro 2024: Νίκες για Ουκρανία και Φινλανδία

Η Φινλανδία “διέλυσε” με 6-0 το Σαν Μαρίνο και βρέθηκε στο +3 από Σλοβενία και Δανία, έστω και με παιχνίδι περισσότερο στον 8ο όμιλο προκριματικών του Euro 2024.

Με γκολ των Καμαρά και Κάλμαρ, η Φινλανδία “καθάρισε” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Χάκανς έκανε στη συνέχεια χατ-τρικ σε δέκα λεπτά και ο Πούκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στην επιβλητική νίκη επί του Σαν Μαρίνο.

Πολύ πιο δύσκολη νίκη πήρε η Ουκρανία στον τρίτο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, αφού χρειάστηκε δύο πέναλτι για να σκοράρει στο δεύτερο με τον Τσιγκάνοφ και να επικρατήσει με 1-0 της Μάλτας.

Με πέναλτι στο 90′ έφθασε στη νίκη και η Αρμενία επί της Λετονίας, με τον Μπαρσεγκιάν να “γράφει” το 2-1 στο Ερεβάν και να οδηγεί την εθνική του ομάδα στην κορυφή του 4ου ομίλου.