Προμηθέας – ΑΕΚ 88-71: Στον τελικό του Super Cup οι Πατρινοί

Intime.gr

Ο Προμηθέας ήταν… άλλο πράγμα στο “Δ. Τόφαλος”. Μετά από ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στην ΑΕΚ, η ομάδα της Πάτρας έφτασε στη νίκη (88-71) και στην πρόκριση στον τελικό του 2ου HNC COIN SUPER CUP που θα γίνει την Κυριακή (26/9-21:00, ΕΡΤ3). Κόντρα στον Παναθηναϊκό για τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο μπάσκετ. Ματσάρα από Ρέι και Ρογκαβόπουλο.

Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και με πάθος, η ΑΕΚ έδειξε να θέλει ακόμα… δουλειά και οι Πατρινοί πέρασαν στον τελικό του Super Cup (88-71). Κόντρα στον Παναθηναϊκό, οι Αχαιοί θα προσπαθήσουν να πάρουν την κούπα για δεύτερη σερί χρονιά. Στον αντίποδα, η Ένωση θα αναμετρηθεί με το Λαύριο στον «μικρό τελικό» (26/9, 16:30).

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία της στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να… ξεμένει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο και -διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας- έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71