Προμηθέας Πάτρας – ΑΕΚ: Η Ένωση έκανε μπρέικ σε «θρίλερ» με ήρωα τον Μέικον

ΦΩΤΟ Intime

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με φινάλε “θρίλερ”, η ΑΕΚ επικράτησε με 81-80 του Προμηθέα Πάτρας και έκανε το… μπρέικ στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Η Ένωση είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα και κέρδισε τρεις βολές με τον Μέικον, ο οποίος ευστόχησε στις δύο πρώτες και έχασε την τρίτη για να… κυλήσει ο χρόνος και να πάρει η ομάδα του τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος του, με τον Προμηθέα να έχει ξανά ως πρώτο σκόρερ τον Κλαβέλ και τον Λούντζη να κάνει double double με 11 πόντους και 11 ασίστ, αγωνιζόμενος και στα 40 λεπτά του αγώνα.

Η ΑΕΚ αντίθετα είδε τον Μέικον να είναι άστοχος αυτή τη φορά (6 πόντοι με 0/4 τρίποντα), αλλά βρήκε λύσεις με τους Μορέιρα, Ματσιούλις μέσα στην ρακέτα (18 και 14 πόντους αντίστοιχα) και με τον Γκίκα από τον πάγκο της (10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).  Το ματς κρίθηκε έτσι στις λεπτομέρειες, με τον Γκραντ να δίνει το προβάδισμα στον Προμηθέα Πάτρας, πριν κρίνει την αναμέτρηση ο Μέικον με τις βολές του.

Η Ένωση έκανε έτσι το μπρέικ στην έδρα των Πατρινών και ανέτρεψε με 2-1 τη σειρά των μικρών της Basket League, ψάχνοντας πια μία νίκη για να εξασφαλίσει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81.

Τα στατιστικά των παικτών

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 10 (9 ριμπάουντ), Κλαβέλ 22 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές), Γ. Αγραβάνης 5, Γιαννόπουλος 16 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγμπελίς 8 (9 ριμπάουντ), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (3/4 τρίποντα), Βασιλείου, Κουρουπάκης, Μπαζίνας

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 18 (9/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μέικον 6 (7 ασίστ, 0/4 τρίποντα), Ματσιούλις 14 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κατσίβελης 10, Χρυσικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 6 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Γκίκας 10 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής, Μωραϊτης