Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Πρωταθλήτρια η Ατλέτικο Μαδρίτης στο «θρίλερ» της «La Liga»

ΦΩΤΟ intime

Το “θρίλερ” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία συνεχίστηκε μέχρι και την τελευταία αγωνιστική της “La Liga”, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να ανατρέπει το σκορ κόντρα στη Βαγιαδολίδ, για να πάρει τη νίκη με 2-1 και να κατακτήσει τον τίτλο.

Οι “ροχιμπλάνκος” βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Όσκαρ Πλάνο, αλλά ο Κορέα ισοφάρισε στο 57′ και ο Λουίς Σουάρες “υπέγραψε” την τρομερή του σεζόν και το πρωτάθλημα για την ομάδα του, ολοκληρώνοντας την ανατροπή δέκα λεπτά αργότερα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγύρισε έτσι τον 11ο τίτλο του πρωταθλητή στην Ισπανία, ολοκληρώνοντας τη σεζόν μόλις στο +2 από τη συμπολίτισσα Ρεάλ, η οποία με δική της απίθανη ανατροπή, επικράτησε με 2-1 της Βιγιαρεάλ στην τελευταία αγωνιστική.

Τα “κίτρινα υποβρύχια” προηγήθηκαν με γκολ του Πίνο στο 20′, αλλά οι “μερένγκες” βρήκαν δύο γκολ με Μπενζεμά και Μόντριτς μετά το 87′ και πήραν τη νίκη με 2-1, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να τους φέρει στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η δε Βιγιαρεάλ έχασε την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Europa League, αφού η Ρεάλ Μπέτις πέρασε με δική της ανατροπή από το Βίγκο (3-2 τη Θέλτα) κι έμεινε 7η, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε διπλό με 1-0 στην έδρα της Οσασούνα και εξασφάλισε την 6η θέση στη “La Liga”. Υποβιβάσθηκαν και μαθηματικά Ουέσκα και Βαγιαδολίδ.