Πρώτο βήμα για ευρωπαϊκό τελικό η ΑΕΚ στο χάντμπολ

Intime.gr

Η ΑΕΚ επικράτησε 31-29 της Γκορένιε στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό στο «Γ. Κασιμάτης» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό του EHF European Cup.

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του EHF European Cup έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, που επικράτησε 31-29 (ημίχρονο 16-14) της Γκορένιε Βελένιε στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η πρόκριση στον «μεγάλο» αγώνα της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του επόμενου Σαββάτου (24/4) στη Σλοβενία.

Να σημειωθεί ότι για τους «κιτρινόμαυρους» έκαναν το ντεμπούτο τους οι Χίκερουντ και Πέντερσεν, οι οποίοι μάλιστα προσέφεραν σημαντικές βοήθειες.

Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να «ανοίξει» τη διαφορά και μάλιστα οι Σλοβένοι ισοφάρισαν 21-21 στο 41΄ και 25-25 στο 50΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κατόρθωσε να προηγηθεί 31-27 με τέρμα του Φλορίδο, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Πάιτ και Χάσελιτς μείωσαν στο τελικό 31-29.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 8-7, 11-10, 12-12, 16-14 (ημιχρ.), 19-16, 21-21, 24-23, 26-25, 28-26, 31-29.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 1, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Φλορίδο 7, Πέντερσεν 2, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΓΚΟΡΕΝΙΕ ΒΕΛΕΝΙΕ (Γιόβισιτς): Χάσελιτς 5, Ταϊνικ 5, Πάιτ 1, Πάνιταρ, Σταρτσς, Μίκλαβσιτς 3, Ντρόμπεζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 4, Γκρμσεκ 1, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ Γιόβισιτς, Πρέντοβιτς, Μίχα Κάβτσιτς 4, Άλεξ Κάβτσιτς 5, Ράβνικαρ 1