Πέμπτη, 9 Μαΐ

Ρεβανς οι Νικς! Κορυφαίος και… μοιραίος ο Αντετοκούνμπο [vids]

ΦΩΤΟ facebook.com/milwaukeebucks

Πριν λίγα 24ωρα ο “Giannis” είχε… αλώσει –με απίστευτη εμφάνιση- το “Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν”. Τώρα όμως ήταν η σειρά των Νικς να περάσουν από την έδρα των Μιλγουόκι Μπακς (116-111) και να πανηγυρίσουν. Θετικός ο Κουφός στην ήττα των Κινγκς.

Μέσα σε λίγες ώρες οι δυο ομάδες συναντήθηκαν και πάλι, αλλά αυτή τη φορά ήταν οι Νικς που χαμογέλασαν. Η ομάδα από την Νέα Υόρκη επικράτησε μέσα στο Μιλγουόκι των Μπακς με 116-111, αν και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρέθηκαν να χάνουν με 13 πόντους!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι πολύ καλός, πετυχαίνοντας 25 πόντους (2/5 τρίποντα, 7/16 δίποντα, 5/6 βολές) και έχοντας 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 τάπες σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Στην τελευταία περίοδο όμως παρουσίασε και αυτός μέτρια εικόνα όπως και οι συμπαίκτες του κι έτσι οι Νικς κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ. αποδείχθηκε μοιραίος για τα «ελάφια» στο τελευταίο λεπτό. Πρώτα αστόχησε σε σουτ, οι Νικς απάντησαν με τρίποντο μπαίνοντας μπροστά στο σκορ (111-112) και στην επόμενη επίθεση έχασε την μπάλα, επιτρέποντας στον Λι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Κορυφαίος των Νικς ο Καρμέλο Άντονι με 26 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Σε άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, οι οι Σακραμέντο Κινγκς ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 106-98, με τον Κώστα Κουφό να έχει καλή παρουσία. Ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε 12 λεπτά και σημείωσε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 τάπα.