Τετάρτη, 8 Μαΐ
25oC Αθήνα

Ριμπάκινα – Σάκκαρη 2-1: Ήττα και αποκλεισμός από το WTA Finals

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε σκληρή μάχη για περίπου 2,5 ώρες κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα, αλλά ηττήθηκε 2-1 σετ και έμεινε εκτός ημιτελικών στο WTA Finals.

Η Μαρία Σάκκαρη προσπάθησε να κάνει μία τρομερή ανατροπή, αλλά η Ριμπάκινα άντεξε στην πίεση της Ελληνίδας τενίστριας, βάζοντας τέλος στην πορεία της στο WTA Finals.

Μετά από αυτή την ήττα η Σάκκαρη δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στην τετράδα με τη Ριμπάκινα να διεκδικεί το δεύτερο εισιτήριο από τον όμιλο κόντρα στην Σαμπαλένκα.

Το πρώτο εισιτήριο έχει εξασφαλίσει ήδη η Τζέσικα Πεγκούλα, η οποία θα είναι η τρίτη αντίπαλος της Σάκκαρη στο WTA Finals.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη έχασε με κάτω τα χέρια το πρώτο σετ (6-0), χωρίς να πάρει καν γκέιμ.

Το δεύτερο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Η Σάκκαρη έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει, παίρνοντας το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ 7-6.

Οι δύο τενίστριες έλυσαν τις διαφορές τους και πάλι στο τάι μπρέικ στο τρίτο σετ, εκεί όπου η Ριμπάκινα κατάφερε να πάρει τη νίκη.