Ρουμανία – Ελλάδα 0-1: Η «επανάσταση» του Γκουστάβο Πογέτ ξεκίνησε από το Βουκουρέστι

Intime.gr

Ανήμερα της εθνικής εορτής για την 25η Μαρτίου, η Εθνική Ελλάδας έκανε αυτό που ήθελε ο Γκουστάβο Πογέτ. Οι διεθνείς έκαναν κάτι παραπάνω από τα… βασικά -δείχνοντας διάθεση σε άμυνα και επίθεση- και νίκησαν την Ρουμανία στο Βουκουρέστι (1-0) σε φιλικό αγώνα, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού. Παρθενικό γκολ από Μπουχαλάκη με τα γαλανόλευκα – Ακυρώθηκε τέρμα του Γιακουμάκη.

Παρά την πίεση που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο (το καλό της ήταν το πρώτο 45λεπτο), η Γαλανόλευκη… προέβαλε αντίσταση, άφησε… δείγμα θετικό και έδωσε στον Γκουστάβο Πογέτ ένα νικηφόρο ξεκίνημα στον πάγκο της, έστω κι εάν το ματς ήταν ανεπίσημο. Να θυμίσουμε ότι σε τρεις ημέρες, η Ελλάδα δίνει ακόμη ένα εκτός έδρας φιλικό, αυτή τη φορά με αντίπαλο το Μαυροβούνιο.

Οι δυο ομάδες είχαν ένα επιθετικό ξεκίνημα και προσπάθησαν από νωρίς να απειλήσουν τις δυο εστίες. Οι παίκτες της εθνικής προσπάθησαν να παίξουν γρήγορα και να περάσουν μπαλιές στις πτέρυγες, σε Λημνιό και Πέλκα, αλλά και στον Γιακουμάκη. Την ίδια στιγμή, η Ρουμανία δυσκολεύτηκε να αναπτυχθεί, αφού ο Μιτρίτσα μαρκαρίστηκε καλά.

Πάντως, ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ ήταν αυτό που.. πέταξε το δώρο των διεθνών (λάθος του Ρότα κοντά στη μεγάλη περιοχή του Βλαχοδήμου στο 16′) πλασάροντας για λίγο άουτ, στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς.

Η Ρουμανία έδειξε να παίρνει τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια, αφού οι παίκτες του Πογέτ έχασαν με ευκολία την μπάλα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν πολλούς παίκτες κοντά στην περιοχή της “Γαλανόλευκης” (ακόμα και τα μπακ τους ανέβηκαν). Στο 22′ όμως η Ελλάδα έφτασε σε γκολ με τον Γιακουμάκη (από μπαλιά του Λημνιού), με τον διαιτητή να το ακυρώνει τελικά, αποφασίζοντας μαζί με τον επόπτη πως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η φάση αυτή φαίνεται πως… ξύπνησε την Εθνική μας, αφού στη συνέχεια πλησίασε με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ. Το γκολ που έψαχνε, το βρήκε στο 39′. Ο Μάνταλος έστρωσε για τον Ρότα, ο μπακ της ΑΕΚ έβγαλε τη σέντρα και ο Ανδρέας Μπουχαλάκης έκανε το 0-1 με ωραία κεφαλιά θα σκοράρει. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του μέσου του Ολυμπιακού με τα γαλανόλευκα!

Η Ρουμανία μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά η Ελλάδα έδειξε να τα… καταφέρνει και να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Στη συνέχεια άρχισαν και οι αλλαγές από τις δυο ομάδες, με τον Γκουστάβο Πογέτ να περνάει Δουβίκα και Μπακασέτα στις θέσεις των Λημνιού και του Μπουχαλάκη, κάνοντας πιο επιθετικό τον σχηματισμό της Ελλάδας, με τον ηγέτη της Τράμπζονσπορ να παίζει δίπλα στον Γιακουμάκη.

Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές και από τους γηπεδούχους, με τον Μίτριτσα να πηγαίνει στον πάγκο. Η Ρουμανία έβγαλε περισσότερο.. νεύρο στη συνέχεια, κερδίζοντας μέτρα προς την περιοχή του Βλαχοδήμου. Στο 70′ η δύσκολη κεφαλιά του Ρους έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Έλληνα πορτιέρε, στην καλύτερη στιγμή της ομάδας στο ματς. Δυο λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Μπενφίκα να κάνει μια δύσκολη επέμβαση, μετά από κεφαλιά.

Η άμυνα της εθνικής πέρασε δύσκολες στιγμές, οι διεθνείς έδειξαν λίγο… πανικό, αλλά έβγαλαν πάθος κι έτσι δεν δέχθηκαν γκολ. Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν σταμάτησε να δίνει εντολές, συνέχισε τις αλλαγές και τελικά πήρε τη νίκη στο πρώτο του ματς στον πάγκο της “Γαλανόλευκης”.