Σαουθάμπτον – Τότεναμ 3-3: Πέναλτι και ισοφάριση στο φινάλε για την ουραγό της Premier League

Το 1-3 έγινε 3-3 και η Τότεναμ έχασε τους βαθμούς της νίκης στην έδρα της ουραγού, Σαουθάμπτον με πέναλτι στο 90′. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στη λήξη οι φιλοξενούμενοι.

Τεράστια “γκέλα” για την Τότεναμ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πλησίασε στο “τρίποντο” στην έδρα της Σαουθάμπτον, αλλά έφυγε τελικά με το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) χάνοντας έτσι την ευκαιρία -έστω και με ματς περισσότερα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- να την προσπεράσει και να ανέβει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Έχοντας δώσει 28 ματς, η Τότεναμ έφτασε τους 49 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ των 26 αγώνων. Την ίδια στιγμή, η Σαουθάμπτον παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα (23 βαθμούς), αλλά πλησίασε τις Μπόρνμουθ και Γουεστ Χαμ.

Στο 45+1’ ο Πόρο με δυνατό σουτ από δεξιά, έγραψε το 0-1 για την Τότεναμ. Οι «άγιοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη. Μόλις στο 46′ ο Γουόλκοτ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Άνταμς πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε το… πάνω χέρι στη συνέχεια και σημείωσε άλλα δυο γκολ με τους Κουλουσέβσκι (65′) και Πέρισιτς (74′).

Το ματς όμως είχε κι άλλα να δώσει, με την Τότεναμ να δέχεται ισχυρό “σοκ”. Στο 77′ ο Γουόλκοτ εξ επαφής πλάσαρε για το 2-3 ενώ με τη σέντρα ο Μαρά βρέθηκε φάτσα με τον Φόρστερ αλλά πλάσαρε πάνω του. Και στο 90ο λεπτό ο Σαρ έκανε πέναλτι στον Μέιτλαντ Νάιλς, με τον Γουόρντ Πράουζ να “γράφει” το 3-3. Στην τελευταία φάση του αγώνα -πριν ακριβώς το σφύριγμα της λήξης- η κεφαλιά του Χόγκμπεργκ από τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.