Σέλτικς – Γουόριορς 116-100: Κυρίαρχη η Βοστώνη, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA

Το 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA έκαναν οι Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε άνετα εντός έδρας των Γουόριορς με 116-100 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στη μάχη του τίτλου.

Οι Σέλτικς κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έδειξαν ψυχραιμία όταν οι Γουόριορς αντεπιτέθηκαν με τον Κάρι στην τρίτη περίοδο κι έφτασαν στη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 25 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους.

Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του Στεφ Κάρι, ο οποίος χτύπησε, πέφτοντας πάνω το αριστερό πόδι του ο Αλ Χόρφορντ. Ο σταρ των Γουόριορς πονάει, αλλά θα αγωνιστεί κανονικά στα επόμενα παιχνίδια.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι.

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 30/54 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 17/24 βολές, 47 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 21/38 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 13/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη.