Σεβίλλη – Γιουβέντους 2-1: Ανατροπή και πρόκριση στην παράταση στον τελικό του Europa League

Η Γιουβέντους βρέθηκε κοντά στην πρόκριση από τα ημιτελικά του Europa League, αλλά η Σεβίλλη έστειλε το ματς με δεύτερο 1-1 στην παράταση και εκεί ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 2-1, που την έστειλε στον τελικό κόντρα στη Ρόμα.

Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, η Γιουβέντους προηγήθηκε με γκολ του Βλάχοβιτς στο 65′, στη ρεβάνς της Σεβίλλης, αλλά οι γηπεδούχοι “απάντησαν” αμέσως με τον Σούσο και ισοφάρισαν το ματς, αλλά και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε έτσι στον έξτρα χρόνο, όπου ο Λαμέλα σκόραρε στο 95′ και έβαλε “φωτιά” στο Σάντσεθ Πιθχουάν. Η “γηραιά κυρία” προσπάθησε να αντιδράσει κι έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο τέλος με Κιέζα και Παρέδες, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει τον αποκλεισμό. Η Σεβίλλη ήταν έτσι αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Europa League και ως πολυνίκης του θεσμού, θα διεκδικήσει το 7o τρόπαιό της, κόντρα στη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο.