Σεβίλλη – Ρόμα: Το 0-1 του Ντιμπάλα και το δοκάρι του Ράκιτιτς στο πρώτο ημίχρονο του τελικού του Europa League

Ο Πάουλο Ντιμπάλα έγινε ο 5ος Αργεντινός που σκοράρει σε τελικό Κυπέλλου UEFA/Europa League, διαμορφώνοντας το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο του τελικού, ΣεβίλληΡόμα. Με τρομερό δοκάρι του Ιβάν Ράκιτιτς «έκλεισε» το 45λεπτο.

Το γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στον τελικό του Europa League, μεταξύ της Σεβίλλης και της Ρόμα, στην Ουγγαρία.

Ο Κριστάντε έκλεψε από τον Ράκιιτς στο κέντρο του γηπέδου, ο Μαντσίνι έβγαλε τρομερή κάθετη, ο Ντιμπάλα έτρεξε ανάμεσα στους αμυντικούς των Σεβιγιάνων, πλάσαρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή τον Μπόνο και έκανε το 0-1 για τους «τζιαλορόσι».

Η κορυφαία φάση της Σεβίλλης στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 45+6’, με τον Ιβάν Ράκιτιτς να πιάνει ένα τρομερό μακρινό σουτ από τον άξονα και να στέλνει την μπάλα στη ρίζα της αριστερής δοκού του πορτιέρε της Ρόμα.