“Σφαλιάρα” για Παρί! Θρίαμβος για τη Μονακό του Ζαρντίμ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε δια περιπάτου στην κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος, ωστόσο η αποχώρηση του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και η αγωνιστική άνοδος της Μονακό, αναμένεται να κάνουν δύσκολο το έργο των πρωταθλητών Γαλλίας τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Η Μονακό του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Ζαρντίμ, έδειξε τα δόντια της, επικρατώντας εντός έδρας της Παρί με 3-1 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Έμερι στην πρώτη της ήττα, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μουτίνιο στο 13′, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπίνιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ομέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά, με τον Καβάνι να τους βάζει ξανά στο παιχνίδι στο 63’ (2-1). Ωστόσο, στο 80ο λεπτό ο Οριέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας τη νίκη με 3-1  στη Μονακό.