“Σφαλιάρα” του Ολυμπιακού από την Εφές! Ήττα με κάτω τα χέρια στο Γκομέλσκι

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο πρώτο παιχνίδι για το Γκομέλσκι Καπ στη Ρωσία και ηττήθηκε με 78-70 από την Αναντολού Εφές, “μαζεύοντας” στο τέλος τη διαφορά, που βρέθηκε από την αρχή πάνω από τους 20 πόντους.

Χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη που έμεινε στην Αθήνα, λόγω ασθένειας, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός κόντρα στην Αναντολού Εφές και ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια, στο πρώτο ματς του φιλικού τουρνουά της Μόσχας.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με μεγάλες διαφορές, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο 18′ βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 23 πόντους, 47-24, για να κλείσει τελικά το πρώτο ημίχρονο με σκορ 51-28.

Στο δεύτερο μέρος, οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και άρχισαν να μειώνουν στο σκορ. Με τους Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι να κάνουν μάλιστα “πάρτι” κάτω από τα καλάθια έφεραν το ματς ακόμη και σε μονοψήφια διαφορά για το 66-57 στο 33′.

Οι Τούρκοι δεν επέτρεψαν όμως μαι ολική επαναφορά και βρίσκοντας κάποια δύσκολα καλάθια στην επίθεση, κράτησαν τη νίκη, με το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 51-28, 63-47, 78-70

Οι συνθέσεις στο Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4, Τολιόπουλος, Τουπάν 3, Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοφ 13 (8ριμπ.), Στρέλνιεκς 12 (1/7 τρ.), Βεζένκοφ 12 (1/6 τρ.), Πρίντεζης (0/6 διπ.), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 13.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 14 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Μότουμ, Σανλί 2, Μερμάν 15 (3), Πλάις 11, Μίτσιτς 6, Άντερσον 7 (1), Ντάνστον 10, Σίμον 9.