Δευτέρα, 3 Ιουν.
27oC Αθήνα

Σκόρπισε τον Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα! Κάλυψε και τη διαφορά

ΦΩΤΟ fcbarcelona.com

Ρήμαξε τον Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα στην έδρα της! Νίκησε τους “ερυθρόλευκους” με 82-66 έχοντας για… πρώτο βιολί τον Περπέρογλου, στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου της φάσης των ομίλων του ΤΟΡ 16 της Euroleague.

Οι Καταλανοί με τη διαφορά των 16 πόντων κάλυψαν και την ήττα των 12 πόντων στο παιχνίδι της πρεμιέρας στο ΣΕΦ με 74-62.

Ήττα για την ομάδα μας.Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 82-66 #OlympiacosBC #FCBOLY

Posted by Olympiacos B.C. on Friday, 26 February 2016

Με την κακή του εμφάνιση στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός μετρίασε τις πιθανότητές του για πρόκριση στα playoffs και φυσικά αν ισοβαθμήσει με την Μπαρτσελόνα υστερεί.

Οι Ισπανοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις απέναντί τους. Δυσκόλεψαν τη ζωή των “ερυθρόλευκων” στην επίθεση με την καλή τους άμυνα και επιθετικά ήταν καλοί, ειδικά από την περιφέρεια, με 9/13 (!) τρίποντα στο 29′.

Στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός… κατεστρέφη, αφού δέχθηκε συνολικά 52 πόντους! Δείγμα της κακής του άμυνας.

Ο Ντόρσεϊ (12π, 8ρ) ήταν καλός σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τον Περπέρογλου (16π, 3/5τρ, 6ρ) προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους Πειραιώτες… Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο ο Πρίντεζης (12π, 7ρ) και ο Σπανούλης (11π), ενώ ο Χάκετ ήταν ολομόναχος στην  τρίτη περίοδο (16π, 2/2τρ).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 12 (8ρ), Ρίμπας 6, Ναβάρο 13 (2), Σατοράνσκι 14 (2), 4ρ, 5ασ, Σάμουελς 11, Όλεσον 4, Αρόγιο 2, Περπέρογλου 16 (3) 6ρ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5 (7ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 11, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12 (7ρ), Αγραβάνης 9, Μάντζαρης, Χάκετ 16 (2), Παπανικολάου 1, Αθηναίου.