13oC Αθήνα

Σπέτσια – Ρόμα 0-1: Απίστευτη φάση στο φινάλε με VAR και «λύτρωση»

Από μια “τρελή” φάση στο φινάλε του αγώνα στο “Στάντιο Αλμπέρτο Πίκο” κρίθηκε η αναμέτρηση της Σπέτσια -του Δημήτρη Νικολάου- με τη Ρόμα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 1-0.

Με πέναλτι στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Έϊμπραχαμ, η Ρόμα «λύγισε» την αντίσταση της Σπέτσια, η οποία από το 45΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Αμιάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το νικητήριο τέρμα ήρθε μετά από μια “τρελή” φάση -που είχε και δυο δοκάρια στην εξέλιξη της- με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι μετά και από έλεγχο VAR (έγινε onfield review), λόγω… κλωτσιάς που δέχθηκε ο Κάρσντορπ στο πρόσωπο από τον Ζανιόλο.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επέστρεψε στα τρίποντα και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.