Στέφανος Τσιτσιπάς – Indian Wells: Τα highlights της πρόκρισης επί του Ντε Μινόρ

Το… εισιτήριο για τους “8” του Indian Wells γράφει πάνω, Στέφανος Τσιτσιπάς. Δείτε τις καλύτερες στιγμές της νίκης του Έλληνα πρωταθλητή επί του Άλεξ Ντε Μινόρ (2-1).

Στα προημιτελικά του Indian Wells “έφτασε” ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να επικρατήσει του Άλεξ Ντε Μινόρ (6-7 (3), 7-6 (3), 6-2) έπειτα από 2 ώρες και 44 λεπτά.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break. Ο Ντε Μινόρ πήρε μεγάλο προβάδισμα με 5-0 και το αξιοποίησε κατακτώντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν αυτός που πήρε προβάδισα στο tie break με 4-0 κι έκανε το 1-1.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Ελληνα πρωταθλητή όπου στο τρίτο σετ ήταν εξαιρετικός και το κατέκτησε με 6-2, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Νο36 στον κόσμο).