Στέφανος Τσιτσιπάς – Λούκας Πούιγ 2-0: Προκρίθηκε ξεκούραστα στον τρίτο γύρο στη Μαδρίτη

Στέφανος Τσιτσιπάς – Λούκας Πούιγ 2-0:  Προκρίθηκε ξεκούραστα στον τρίτο γύρο στη Μαδρίτη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε έναν εύκολο δεύτερο γύρο στο Mutua Madrid Open (ΑΤΡ 1000) κόντρα στον Λούκας Πούιγ και πήρε άνετη την πρόκριση με 2-0 σετ (6-3, 6-4).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο5 στον κόσμο) δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από τον 28χρονο Γάλλο, Νο174 στην παγκόσμια κατάταξη και παρότι του έκανε και… δώρο ένα μπρέικ στο πρώτο σετ, κατάφερε με δεύτερο δικό του να πάρει από νωρίς το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ κράτησε μάλιστα μέχρι τέλους το σερβίς του και έτσι “έκλεισε” το ματς με 2-0 σετ πριν συμπληρωθούν 70 λεπτά αγώνα. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε έτσι στον τρίτο γύρο του Mutua Madrid Open, όπου και θα αντιμετωπίσει το βράδυ Πέμπτης (5/5, μετά τις 18:00) τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.