Σάββατο, 18 Μαΐ

Στη δεύτερη παράταση «καθάρισε» ο Αρης τον Κόροιβο

ΦΩΤΟ actionimages.gr

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση του Αρη με τον Κόροιβο, στην Αμαλιάδα. Οι «κίτρινοι» πήραν το “διπλό” με 99-94. Κορυφαίος ήταν ο Μαρμπλ που πέτυχε 28 πόντους, ενώ είχε και 10 ριμπάουντ.

Ο Άρης βρέθηκε στο -22 (34-12) στο 10′ έστειλε το ματς σε δύο παρατάσεις (76-76 και 90-90). Στο τέλος του αγώνα ο Κόροιβος δεν είχε δυνάμεις και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε ύστερα από 50 λεπτά αγώνα στη νίκη..

Ο Άρης στην τελευταία έπαιξε καλύτερα στην άμυνα, οι ξένοι του δούλεψαν στην επίθεση και ύστερα από ένα κρίσιμο δίποντο του Μαρμπλ (76-76) το ματς πήγε στον έξτρα χρόνο.

Στην παράταση ο Μαρμπλ έκανε πάλι το ίδιο… Ισοφάρισε σε 90-90 και έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση, στην οποία συνέχισε αναλόγως και έφερε την ομάδα του στο +6 (90-96) στο 43′.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, 90-90, 94-99
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.