15oC Αθήνα

Στην παράταση η δεύτερη νίκη των Λος Άντζελες Λέικερς, έγραψε Ιστορία ο Λούκα Ντόντσιτς

Intime.gr

Οι Λος Άντζελες Λέικερς προσπαθούν να…. συνέλθουν από την τραγική τους εκκίνηση στο φετινό ΝΒΑ. Η επικράτηση τους κόντρα στους Πέλικανς (120-117) ήρθε με κόπο και απρόσμενο σκόρερ τον Ματ Ράιαν. Ιστορική εμφάνιση από Λούκα Ντόντσιτς στη νίκη των Μάβερικς επί των Τζαζ με 103-100.

Οι Λος Άντζελες Λέικερς πέτυχαν μόλις τη δεύτερη τους νίκη στα επτά πρώτα παιχνίδια της σεζόν, επικρατώντας των Πέλικανς με 120-117.

Η δύσκολη νίκη των “λιμνανθρώπων” ήρθε στο έξτρα πεντάλεπτο (111-111 η κανονική διάρκεια). Ο Ματ Ράιαν (σ.σ. ούτε Λεμπρόν, ούτε Γουέστμπρουκ) με ένα εκτός ισορροπίας τρίποντο από τη γωνία, ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση για τους γηπεδούχους.

Οι Λέικερς είχαν για πρώτο σκόρερ τον Λόνι Γουόκερ, που σημείωσε 28 πόντους. Double-doubles πέτυχαν τόσο ο Λεμπρόν Τζέιμς (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), όσο και ο Άντονι Ντέιβις (20 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Από τους Πέλικανς (ρεκόρ 4-3) ξεχώρισε για μια ακόμα φορά ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 27 π. (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ενώ ο ΜακΚόλουμ είχε 22 π. (10/27 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

«Ιστορία έγραψε» ο Λούκα Ντόνσιτς στην εντός έδρας νίκη των Μάβερικς επί των Τζαζ με 103-100. Ο Σλοβένος άσο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους και έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην Ιστορία του πρωταθλήματος που πετυχαίνει τουλάχιστον 30 πόντους σε κάθε ένα από τα επτά πρώτα ματς της σεζόν.

Μάλιστα έγινε ο πρώτος που το καταφέρνει μετά τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν τη σεζόν 1962/63. Ο Τσάμπερλεϊν το είχε πετύχει και τη σεζόν 1959/60, όπως και ο Τζακ Τουάιμαν την ίδια σεζόν.

Όπως είναι φυσιολογικό ο Ντόνσιτς βρίσκεται στην πρώτη θέση της λίστας των πρώτων σκόρερ με 36,1 πόντους ανά αγώνα. Μάλιστα σύμφωνα με το Stats & Information του ESPN, αυτός είναι ο τρίτος μεγαλύτερος μέσος όρος σε επτά παιχνίδια τις τελευταίες 60 σεζόν πίσω από τον Μάικλ Τζόρνταν (37π. τη σεζόν 1986/87) και Τζέιμς Χάρντεν (36,6π. τη σεζόν 2019/20).