Τρίτη, 30 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός-Μαρσέιγ 0-1 – Δείτε ΦΩΤΟ

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν το γκολ του Λούτσο Γκονζάλες. ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Το γκολ του Λούτσο Γκονζάλες υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην εντός έδρας ήττα, στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Φανερά ανέτοιμοι οι ερυθρόλευκοι.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Στο αλλο ματς η Ντότμουντ ισοφάρισε την Άρσεναλ με τον Πέρισιτς στο 88′.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Κόκκινη κάρτα στον Φανί για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο και στον Αγιού.

87′ Κίτρινη στον Αμαλφιτανό.

82′ Μετά από ώρα ένα σουτ για την Μαρσέιγ που δεν ανησύχησε τον Κοστάντσο.

81′ Ο Φανί στη θέση του Σεϊρού.

79′ Κι άλλη σέντρα του Τοροσίδη, η μπάλα μετά από την απομάκρυνση των αμυντικών της Μαρσέιγ, έφτασε στον Αμντούν αλλά το αριστερό του σουτ δεν ήταν καλό.

77′ Ο Καμπορέ στη θέση του Λούτσο Γκονζάλες.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης έβγαλε εξαιρετική σέντρα, αλλά το πλασέ στον αέρα του Τζιμπούρ με το αριστερό πέρασε πάνω από την εστία του Μανταντά.

72′ Κακό σουτ του Μακούν έφυγε πολλά μέτρα άουτ.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Μορέλ.

68′ Ο Αγιού στη θέση του Ρεμί.

67′ Ιμπαγάσα και Μακούν στη θέση των Φέισα, Φουστέρ.

63′ Επικίνδυνη φάση για την Μαρσέιγ. Κόρνερ από τον Σείρού, η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε άουτ.

62′ Δυνατό μακρινό σουτ του Σεϊρού έδιωξε σε κόρνερ ο Κοστάντσο.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς.

Μπαρτσελόνα – Μίλαν 2-1 με γκολ του Βίγια στο 50′.

54′ Ο Τζιμπούρ στη θέση του Γέστε.

Ετοιμάζεται ο Τζιμπούρ. Αμντούν ή Γέστε αναμένεται να φύγουν από το ματς και να πάει στα πλάγια ο Μιραλάς.

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΡΣΕΙΓ. Ο Μορέλ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, γύρισε στο πρώτο δοκάρι και εκεί πετάχτηκε ο Λούτσο Γκονζάλες που άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Αμντούν στο κέντρο.

Ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο μέρος ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά τη Μαρσέιγ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Στο ημίχρονο είναι και τα υπόλοιπα ματς:

Ντόρτμουντ – Άρσεναλ 0-1 (42′ Φαν Πέρσι)
Μπαρτσελόνα – Μίλαν 1-1 (36′ Πέδρο – 1′ Πάτο)
Τσέλσι – Λεβερκούζεν 0-0
Γκενκ – Βαλένθια 0-0
ΑΠΟΕΛ – Ζενίτ 0-0
Πόρτο – Σαχτάρ 1-1 (28′ Χουλκ – 12′ Λουίς Αντριάνο)
Πίλζεν – Μπάτε Μπορίσοφ 1-0 (45′ Μπάκος)
Με πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι κυρίως μετά το 20λεπτο ο Ολυμπιακός, δημιουργεί ευκαιρίες μόνο από τις ατομικές προσπάθειες του Μιραλάς. Ο Βέλγος έχασε και τη σημαντικότερη ευκαιρία της ομάδας του στο 20′. Από την άλλη η Μαρσέιγ φτάνει με ευκολία στην περιοχή του Κοστάντσο και στο 37′ είχε δοκάρι με τον Ρεμί. Ο Βαλβέρδε σήκωσε για ζέσταμα τους Μακούν, Ορμπάιθ αφού τα δύο αμυντικά χαφ των ερυθρόλευκων, Φέισα, Μοντέστο δεν βοηθάνε ούτε ανασταλτικά αλλά ούτε επιθετικά.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Η Άρσεναλ προηγείται στο 42΄ της Ντόρτμουντ με το γκολ του Φαν Πέρσι, στο άλλο ματς του ομίλου του Ολυμπιακού.

Η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς με την Μίλαν στα ίσα, με τον Πέδρο στο 36′, στο μεγάλο ματς της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

39′ Εξαιρετική ενέργεια του Μιραλάς που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά ο Μανταντά μπλόκαρε.

Ουκ ολίγες φορές έχει χρειαστεί να επέμβει στην άμυνα ο Αβραάμ Παπαδόπουλος. ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

37′ ΔΟΚΑΡΙ για την Μαρσέιγ. Ο Ρεμί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το σουτ με το δεξί και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κοστάντσο.

Ορμπάιθ και Μακούν ξεκίνησαν ζέσταμα.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μαρσέιγ. Ο Σεϊρού πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Με προβλήματα στη μεσαία του γραμμή ο Ολυμπιακός. Οι Γάλλοι πατάνε καλύτερα στο γήπεδο.

32′ O Μιραλάς βιάστηκε, σούταρε από μακριά και η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

27′ Σουτ του Λούτσο Γκονζάλες από καλή θέση έφυγε άουτ.

25′ Τρίλεπτο πίεσης για την Μαρσέιγ. Με το σουτ του Αμαλφιτανό κόντραρε στα πόδια των αμυντικών του Ολυμπιακού.

24΄ Κι άλλο σουτ για την Μαρσέιγ, με τον Σείρού να στέλνει τη μπάλα άουτ.

23′ Σουτ του Ν’ Κουλού μπλόκαρε ο Κοστάντσο.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φέισα πίεσε και έκλεψε τη μπάλα, τη γύρισε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Μιραλάς μόνος του την έστειλε άουτ.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

19′ Το πρώτο σουτ του Ολυμπιακού στο ματς. Ο Γέστε πάσαρε και ο Μιραλάς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε ο Μανταντά.

Περίπου 400 φίλοι της Μαρσέιγ βρίσκονται στο Γ. Καραϊσκάκης

15′ Δυνατό σουτ του Σεϊρού, εύκολα μπλόκαρε ο Κοστάντσο.

Η Μίλαν από το 1ο λεπτό με γκολ του Πάτο προηγείται της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου.

9′ Ωραία συνεργασία Γέστε και Μιραλάς, με τον πρώτο να βγάζει τη σέντρα και την άμυνα της Μαρσέιγ να διώχνει.

2ο κόρνερ για την Μαρσείγ. Αυτή τη φορά δεν απειλήθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού.

2 συνεχόμενα φάουλ του Ολυμπιακού πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μαρσέιγ. Μετά από κόρνερ ο Ρεμί πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντιαβαρά μόνος του από τη μικρή περιοχή αστόχησε.

Σέντρα στον αγώνα.

Ολυμπιακός: Κοστάντσο, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοδέστο, Φέισα (67′ Μακούν), Αμπντούν, Γέστε (54′ Τζιμπούρ), Φουστέρ (67′ Ιμπαγάσα), Μιραλάς

Στον πάγκο: Μέγερι, Μαρκάνο, Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ, Μακούν, Πάντελιτς, Τζιμπούρ

Μαρσέιγ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν’ Κουλού, Τραορέ, Μορέλ, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Σεϊρού (81′ Φανί), Λούτσο Γκονζάλες (77′ Καμπορέ), Αμαλφιτανό, Ρεμί (68′ Αγιού)
Στον πάγκο: Μπρασιλιάνο, Φανί, Σαμπό, Καμπορέ, Βαλμπιουενά, Αγιού, Ομρανί

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογάλος)

21.10 Μέσω αποθέωσης οι ερυθρόλευκοι βγηκαν για προθέρμανση.

Ο Αμπντούν θα βρίσκεται στα δεξιά και ο Γέστε αριστερά, με τον Φουστέρ πίσω από τον Μιραλάς. Αυτό τουλάχιστον λέει η λογική αλλά θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τη σέντρα για να δούμε μήπως ο Βαλβέρδε έχει επιλέξει κάτι διαφορετικό. Ο Μακούν θα κάτσει στον πάγκο. Εκτός αποστολής έμεινε ο Μανιάτης.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Μανιάτης. ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

Στο γήπεδο είναι και ο Άλμπερτ Ριέρα για να παρακολουθήσει από κοντά την πρώην ομάδα του.

Ο Βαλβέρδε δίνει το πρώτο του ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ και θέλει να κάνει ντεμπούτο με νίκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ντόρτμουντ υποδέχεται την Άρσεναλ.

Κατά τη μεταφορά των οπαδών της Μαρσέιγ στο Γ. Καραϊσκάκης υπήρξε ένταση στο Καλλιμάρμαρο.

Κροτίδες και υβριστικά συνθήματα και κατά την άφιξη των οπαδών της Μαρσέιγ στο γήπεδο.