Τελικός Champions League: Ας είμαστε Ρεαλ-ιστές! Σαν και ‘σένα στον κόσμο καμιά!

-Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 12η φορά στέφθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης
-Με δύο γκολ του Ρονάλντο (20΄,64΄) και ένα των Κασεμίρο (61΄) και Ασένσιο (90΄) η «Βασίλισσα» νίκησε 4-1 τη Γιουβέντους στον τελικό του Champions League στο Κάρντιφ
-Οι Μαδριλένοι έγιναν οι πρώτοι που υπερασπίζονται με επιτυχία τον τίτλο τους στα χρονικά του Champions League
-Αποστολή στο Κάρντιφ: Μάκης Μπεκιάρης

Το live

Δυο όψεις είχε ο τελικός. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Γιουβέντους, η οποία όμως ισοπεδώθηκε στη συνέχεια από τους Ισπανούς!

Απίθανο ήταν το α΄ ημίχρονο με τρομερό ρυθμό και θέαμα αντάξιο της φήμης και της αξίας των δύο ομάδων.
Στο 20΄ έπειτα από πάσα του Καρβαχάλ, ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ, αλλά η αντίδραση της Γιουβέντους ήταν άμεση!

Ο Μπονούτσι έβγαλε την μπαλιά αριστερά στον Αλεξ Σάντρο, αυτός «γέμισε» στην περιοχή, ο Ιγκουαϊν γύρισε στον Μάντζουκιτς και ο Κροάτης με πλάτη στο τέρμα έκανε το κοντρόλ κι έπειτα «κρέμασε» τον Κέιλορ Νάβας και έγραψε το 1-1 στο 27΄.

H Γιουβέντους στο α΄ ημίχρονο στάθηκε καλύτερα, ενώ στο δεύτερο ήταν ανύπαρκτη. Oι παίκτες της “βασίλισσας” περιορίστηκαν σημαντικά στα πρώτα 45 λεπτά και δεν μπορούσαν να οργανώσουν το παιχνίδι τους. Δεν έβρισκα χώρους και ο Ισκο δυσκολευόταν να μείνει ελεύθερος και να… κάνει παιχνίδι.

Στο β΄ ημίχρονο η μορφή του αγώνα άλλαξε… Η «Γιούβε» έμεινε στα αποδυτήρια και δεν… βγήκε ποτέ στο ματς. Στο 61΄ ο Κασεμίρο σούταρε από πολύ μακριά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Κεντίρα, πήρε φάλτσα και κατέληξε στη γωνία του Μπουφόν. Τρία λεπτά αργότερα η Ρεάλ έκανε αποφασιστικό βήμα για το τρόπαιο. Ο Μόντριτς έβγαλε παράλληλη σέντρα από δεξιά, ο Ρονάλντο πετάχτηκε πρώτος στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-1 στο 64΄.

Η ψυχολογία ήταν πια με το μέρος των Ισπανών που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παιχνίδι. Στο 90΄ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μάρκο Ασένσιο με πλασέ και ενώ είχε μπει λίγα λεπτά πριν αλλάγή.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουαντράδο στο 84΄.